środki czystości
Kiedy i jak stosuje się ortopady?

Kiedy i jak stosuje się ortopady?

Ortopady są rodzajem specjalistycznych plastrów, wykorzystywanych do zaklejania jednego oka u dziecka. Takie działanie ma na celu wsparcie wzroku, podejmuje się je podczas leczenia niedowidzenia u maluchów. Niedowidzenie, nazywane również leniwym okiem lub amblyopią polega na zmniejszeniu ostrości widzenia, mimo optymalnej korekcji optycznej i braku jakichkolwiek zmian w oku.

Skąd bierze się niedowidzenie i w jaki sposób ortopady mają je leczyć?

Podczas niedowidzenia jedno z oczu po prostu nie zostaje włączone w proces widzenia. Jest to najczęściej spowodowane zezem lub wrodzona wada refrakcji. W większości przypadków niedowidzenie dotyczy jednego oka i zostaje wykryte przypadkowo, podczas rutynowych badań. W wielu wypadkach niedowidzenie nie daje objawów, a diagnoza jest dużym zaskoczeniem dla opiekunów. Bardzo ważne jest szybkie wdrożenie leczenia, ponieważ poprawa widzenia jest możliwa jedynie do 6-7 roku życia dziecka, to znaczy do czasu zakończenia dojrzewania układu wzrokowego. U dorosłych niedowidzenie nie jest poddawane leczeniu.

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na leczenie niedowidzenia jest stosowanie ortopadów. Jak już wspomniano, jest to specjalny plaster, którym zakleja się mocniejsze oko. Takie działanie zmusza słabsze oko do wysilenia się, przez co zostaje ono włączone  w proces widzenia. To, ile czasu w ciągu dnia dziecko powinno nosić ortopad, jest sprawą indywidualną. Sposób użycia ortopadu jest bardzo prosty. Plaster nakleja się na skórę. Wykonany jest on zazwyczaj z hipoalergicznych i oddychających materiałów, aby nie powodować u dziecka dyskomfortu.

Dzięki ortopadom możliwe jest całkowite odcięcie światła, co pozwala na uzyskanie maksymalnych efektów leczenia. Ortopady są zaprojektowane w taki sposób, aby nawet po całym dniu noszenia nie powodować odparzeń, podrażnień czy zaczerwienień wokół oka. Te specjalistyczne plastry dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, dzięki czemu dzieci nieco chętniej je noszą. Rysowanie, układanie puzzli i inne zabawy z bliska z założonym ortopadem pozwalają na mocne wysilanie słabszego oka, co pozwala na osiągnięcie dobrych efektów i poprawę ostrości widzenia.

All comments