Jakimi metodami leczy się zeza u dzieci?
Zez jest stosunkowo często występującą chorobą oczu, która objawia się już u małych dzieci. Niestety nadal wielu rodziców bagatelizuje ten problem, twierdząc, że uciekanie oka u kilkulatka jest normalne. W przypadku, kiedy jedno oko patrzy w innym kierunku niż drugie, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Wzrok jest jednym z podstawowych i najważniejszych zmysłów, dlatego też warto dbać o niego od najmłodszych lat.
W jaki sposób można leczyć zeza u dzieci?
Zez spowodowany jest nieprawidłową pracą mięśni gałek ocznych, odpowiadających za ich ustawienie i poruszanie się. Najczęściej oko ucieka do nosa (zez zbieżny), do skroni (zez rozbieżny), ku dołowi lub ku górze. Zez może być spowodowany uwarunkowaniami genetycznymi, nowotworami, chorobami oczu lub zaburzeniami rozwojowymi. Widzenie przestrzenne kształtuje się do około 6 roku życia, dlatego też, jeżeli u dziecka wystąpiło zezowanie stałe lub okresowe, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.
Im szybciej wdrożone leczenie, tym większa szansa na całkowite pozbycie się zeza. Leczenie zeza najczęściej opiera się na działaniach zachowawczych, jednak niekiedy konieczna może być operacja. To, jaka metoda zostanie zastosowana, zależy od decyzji lekarza. Najczęściej rozpoczyna się od metod najprostszych i nieinwazyjnych. Jeżeli zez jest wynikiem wady wzroku, dobiera się odpowiednie szkła korekcyjne.
Jakie ćwiczenia sprawdzą się w leczeniu zeza?
Bardzo popularną i skuteczną metodą leczenia zeza są ćwiczenia pleoptyczne. Podczas ćwiczeń oko zezujące jest zmuszane do patrzenia prosto. Podczas ćwiczeń oko zdrowe jest zasłaniane ortopadem, czyli specjalną przesłonką, dzięki czemu oko słabsze jest zmuszane do podjęcia pracy. Ten rodzaj ćwiczeń powinien być wykonywany przez około godzinę dziennie, a efekty zależą od tego, czy występują schorzenia współistniejące oraz od wieku dziecka.
Pomocne mogą być również ćwiczenia ortoptyczne, dzięki którym pobudza się ośrodki wzrokowe w mózgu i wykształca się widzenie obuoczne. Dzięki tym ćwiczeniom poprawia się również praca mięśni gałek ocznych. Jeżeli ćwiczenia nie przynoszą efektów lub dziecko jest w starszym wieku, może być konieczne przeprowadzenie operacji.
All comments